Конопът е растението, което намира все по-широко приложение в бита, медицината и екологичното строителство. Изолацията обикновено е скрита от погледа и може би затова не мислим много за нея. Но изолационният материал съставлява голяма част от обема на сградата. Съвременният и все по-модерен алтернативен начин за изолиране – външно и/или вътрешно на една сграда е чрез използването на коноп. Той успешно заменя конвенционалните материали за изолация и използването му е чудесна идея, ако искате да направите дома си по-устойчив на вредни влияния.
С коноп се работи лесно и внедряването му в строителството помага за намаляване на отпадъците и подобряване на топлинния комфорт в нашите сгради. Конопените строителни продукти се грижат ефективно и за нашето здраве, като създават чудесен микроклимат в помещенията, в които пребиваваме ежедневно.
Сламата е възобновяем строителен материал, подобно на дървесината, но при нея времето за генериране на растителен продукт е в пъти по-кратко. Сламата, която се използва за строителни цели, може да бъде добита от различни растителни влакна - от пшеница, ръж, ечемик, ориз, лен, коноп и др. Тя се компресира и балира или оформя на отделни блокчета, за да може да бъде влагана в конструкция или за изолация.
Използването на сламени бали като изолационен материал вече се прилага в България и в други европейски държави. В Германия, например, строителството със сламени бали е официално признато през 2004 г., а през 2010 г. е издадено и техническо становище, че сламените бали могат да се ползват като строителен материал.
Дървесината е един от най-древните строителни материали. При обработката на дървен материал, често се получават доста отпадъчни остатъци – талаш, стърготини и други, които се използват за производството на дървени плоскости или на други видове строителни материали. Дървесните стърготини - това е смляно дърво, което след правилна обработка може да се превърне в чудесен екологичен строителен материал — модерен и природосъобразен.
През последните години дървеният строителен материал беше заменен от стоманобетон, пластмаси и др., но дървесината преживява своя ренесанс, благодарение на стремежа на хората да живеят здравословно и природосъобразно.